Mało kto kolekcjonuje CHORĄGIEWKI adresowe do worków pocztowych, a są to bardzo ciekawe walory godne naszej większej uwagi. Są dosyć trudne do zdobycia i czasami osiągają wysokie ceny. Podstawowe informacje na ich temat znajdziemy w [1]. Są legalnymi wydawnictwami pocztowymi zaopatrzonymi w sygnatury nakładowe. Jest wiele serii chorągiewek różniących się numerami druku, np. 421, 422, 426 i wiele, wiele innych.

 

     Ostatnio ukazała się informacja o chorągiewkach w „PF” [2], gdzie przedstawiono dwa walory, w tym jeden pozapocztowy podobny do pokazanego poniżej [3].

Najciekawsze i najrzadsze są chorągiewki prowizoryczne drukowane przez pocztę nie na arkuszu czystego papieru, lecz wykonywane z makulaturowych lub unieważnionych całostek kartek, czyli z byłych Cp, a więc z Eks-Cp

 

Znacznie szersze opracowanie na temat chorągiewek adresowych ukaże się w „PF” 11/2019 [4]. Dwóch autorów pokazuje nam ponad dwadzieścia walorów. Znajdziemy tam również informacje klasyfikacyjne pocztowych chorągiewek adresowych oraz wyjaśnienia na ich temat przesłane nam przez Pocztę Polską.

 

Najwięcej zainteresowania wzbudzają walory prowizoryczne drukowane przez pocztę w okresie oszczędzania papieru na kartkach Cp nie dopuszczonych do obiegu. Niektóre takie kartki znaleziono w magazynach drukarni, jako makulaturę poligraficzną i wykorzystano ponownie nadrukowując elementy typowe dla chorągiewek. Chorągiewka wykonana z byłej MK całostkowej już NIE jest makulaturą Cp, lecz nowym pełnoprawnym walorem z własna sygnaturą i z nowym przeznaczeniem nadanym mu przez emitenta. Błędnie piszą o tym w [2] oraz w katalogu Fischera. Oprócz kartek Cp makulaturowych do drukowania chorągiewek używano kartki Cp z unieważnionym znakiem opłaty poprzez odbicie fioletowej pieczątki ze znakiem „X”.

Najrzadsze chorągiewki prowizoryczne wykonano w Warszawie w 1952/1953 roku dla dystrybucji paczek świątecznych, o czym pisaliśmy ponad ćwierć wieku temu [5]. Wykorzystano do tego celi kartki Cp 105 unieważnione z powodów niepoprawności politycznej, gdyż przedstawiały budowle sakralne, a panujący wtedy ustrój nie chciał ich reklamować. Poczta warszawska lokalnie, bez planu centralnego i bez nadawaniu chorągiewce sygnatury stworzyła rarytasy filatelistyczne – przedstawiamy dwie połówki takiej kartki złożonej i sklejonej oraz spiętej „oczkiem szewskim”.

Nowe wiadomości o pocztowych chorągiewkach dla dystrybucji zagranicznych paczek „świątecznych” przedstawiono w [6]. Warto przejrzeć przytoczone publikacje.
Prosimy czytelników o wszelkie informacje o wyszukanych kolejnych egzemplarzach chorągiewek wykonanych z byłych całostek na adres piotr.pelczar@wp.pl
Czytaj literaturę filatelistyczną oraz strony i-kf, aby inni nie wiedzieli więcej od ciebie.

Publikacje
[1] praca zbiorowa, ENCYKLOPEDIA FILATELISTYKI, Polski Związek Filatelistów, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1993, str. 93.
[2] Rzadkosz M., Walocha J., Chorągiewki do worków pocztowych, Przegląd Filatelistyczny 2019, str. 336-337.
[3] aukcja: 1932 Poland RARE registered cover Bank Tag Officially Sealed Customs duty free, (online), <https://www.ebay.com/itm/1932-Poland-RARE-registered-cover-Bank-Tag-Officially-Sealed-Customs-duty-free-/153393817383>, (dostęp 19.11.2019)
[4] Jarawka T., Pelczar P., Chorągiewki adresowe do różnych worków pocztowych, Przegląd Filatelistyczny 11/2019.
[5] Pelczar P., Karta Cp 105 i jej losy, Filatelistyka 1992, str. 266-267.
[6] Pelczar P., Specjalne warszawskie „świąteczne” chorągiewki do worków z paczkami wykonane z Cp 105, Przegląd Filatelistyczny 11/2019.