Poczta Polska planuje kolejne innowacje ułatwiające ewidencjonowanie i pobieranie opłat od przesyłek rejestrowanych. Na pewno będzie to dotyczyło wszystkich przesyłek poleconych; krajowych i zagranicznych. Pewnie podobnie nadal będzie z LW, przesyłkami wartościowymi, których funkcjonujący sposób opłaty zapożyczono dla przesyłek poleconych. Niestety, to kolejny wyrok na znaczki pocztowe.
Będzie ich potrzeba mniej, bo więcej przesyłek będzie opłacana żywą gotówką lub kartą płatniczą (telefonem, zegarkiem …).
Prawdopodobnie rewolucja wejdzie w życie od lutego 2021, a już teraz w niektórych wybranych urzędach pocztowych prowadzi się eksperyment i obserwacje, czy zmiana sprawdzi się. Początki zawsze są niepewne. Nie wiemy, które poczty będą pionierami tych zmian. Warto, by zbieracze nalepek polecenia wyśledzili miejsca i okresy eksperymentalnego używania nowych nalepek, bo to będą prekursory, o czym zadecyduje data użycia.
Dotychczasowe nalepki polecenia drukowane były na rolkach, przy czym pierwszy jej fragment (jak powyżej) miał zadanie informacyjne o zawartości rolki; data emisji oraz zawartość numerów od… do… . To nalepka METRYKALNA „R” danej rolki. Nie spotyka się ich na listach, bo pracownicy poczty wyrzucają je do kosza.
Kolejną na rolce jest już normalna nalepka EKSPLOATACYJNA dla przesyłek poleconych oznaczanych literą „R”, o typowym wyglądzie (jak wyżej) z trzema zdejmowalnymi paskami samoprzylepnymi z numerem cyfrowym i paskowym. Oczywiście pierwsza nalepka użytkowa ma numer początkowy z nalepki metrykalnej. Takie „parki” składające się z nalepki metrykalnej i użytkowej są bardzo pożądanym i ciekawym walorem w zbiorach.
O nowych nalepkach pisaliśmy już niedawno na łamach i-kf. Nowe nalepki na listy krajowe również będą drukowane na rolkach, w odróżnieniu od planowanych nowych „eRek” przeznaczonych na przesyłki zagraniczne, które będą dystrybuowane w arkusikach!
Nowe nalepki krajowe mają tylko po dwa paski z numerami, ale mają ważny nowy element – ramkę z danymi o pobranej opłacie portoryjnej. Takie wpisy pobranej opłaty stosuje się od dawna na nalepkach kierunkowych dla LW, jak pokazano poniżej.
Wielka szkoda, że na nalepkach (i pokwitowaniach) dla listów wartościowych nie stosuje się oznaczenia „LW” obok kodu kreskowego i cyfrowego oznaczających numer przesyłki. Skoro mamy „R” i numeracja, to powinno być „LW” i numeracja…