Przed kilkoma dniami otrzymałem prezent, wydaną przez Pocztę Polską oraz Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych - Księgę Znaczków 2019, będącą prezentacją wszystkim znaczków wydanych przez Poczt Polską w minionym roku.
To pozwala mi napisać krótką i subiektywną recenzję, którą przedstawiam wszystkim zainteresowanym. Na samym początku chciałbym odnotować fakt, że po raz kolejny wydanie Księgi zawiera wszystkie znaczki wyemitowane przez Pocztę Polską w minionym roku.
Oznacza to, że czytelnik znajdzie w księdze krótki opis każdej emisji oraz zamieszczone w osłonkach znaczki. To już 5. rok z rzędu kiedy Wydawcy zamieszczają w Księdze wszystkie emisji, w tym niektóre z nich w formie bloków lub arkusików.
Tradycyjnie już, okładka robi bardzo pozytywne wrażenie. Czytelnik ma wrażenie, że trzyma w ręku pękatą księgę z tytułem wytłoczonym srebrnymi i złotymi literami oraz fragmentem grafiki pochodzącym z pierwszej edycji z roku 2019.
Po otwarciu Księgi czytelnik znajduje krótkie, dwujęzyczne adresy Prezesów Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie, po czym znajdujemy dwujęzyczne zestawienie wszystkich emisji z roku 2019 z podziałem na kwartały z jednoczesnym podaniem stron na których czytelnik znajdzie daną emisję.
Następnie znajdujemy krótką historię PWPW, która w 2019 roku obchodziła swoje 100-lecie istnienia oraz bardzo encyklopedyczną informację dotyczącą techniki druku wykorzystanych do produkcji znaczków wydanych przez PP w 2019 roku.
Tradycyjnie, poszczególne emisje przedstawione są na dwóch stronach. Jedna, po lewej stronie, zawiera informacje dotyczące tematu emisji oraz jej szczegółów technicznych grafikę a druga, po prawej, przedstawia walory oraz pomniejszoną reprodukcje FDC. Całość kończy informacja dotycząca zespołu przygotowującego Księgę. Bardzo ciekawa jest informacja dotycząca nakładu, który w przypadku Księgi Znaczków 2019 wynosi 6100 egzemplarzy.
Oczywiście okładka obiecuje ucztę i zapewne każdy filatelista mając w ręku kompletny rocznik znaczków polskich powie, że to niezwykle atrakcyjna forma prezentacji, jakże bardziej ciekawa. Daje się zauważyć użycie profesjonalnych hawidów jako osłonek walorów prezentowanych w Księdze. Tradycyjnie brakuje chociażby przykładowych FDC, a ich wdrukowane kopie, ze względu na pomniejszenie są słabą imitacją. Niestety jakość druku nie zawsze zapewnia właściwą jakość datowników pierwszego dnia obiegu. Ze względu na to, że Księga zawiera wszystkie znaczki wydane w roku 2019, które składają się na 72 emisje daje się zauważyć jej charakterystyczne "spęcznienie". Wydawcy niestety nie uwzględnił tego faktu, przez co Księga nie jest dokładnie domknięta a zatem łatwo można uszkodzić jej wnętrze.
Pragnę przeprosić za lekkie smugi przy pionowej krawędzi. To efekt skanowania i niedostatku wykorzystywanego sprzętu, który nie jest przeznaczony do skanowania książek.