Kilka dni temu otrzymałem prezent, którym jest "Księga znaczków pocztowych 2016". Natychmiast go rozpakowałem, wyjąłem Księgę z folii ochronnej i rozpocząłem przeglądanie. Pierwsze wrażenia były niezwykle pozytywne. Za drugim razem rozpocząłem uważne studiowanie Księgi, starając się zwracać uwagę na jak największą liczbę szczegółów. To pozwala mi napisać recenzję, którą przedstawiam wszystkim zainteresowanym. Na samym początku chciałbym odnotować fakt, że tegoroczne najnowsze wydanie Księgi zawiera wszystkie znaczki wyemitowane przez
Pocztę Polską w roku 2016. Oznacza to, że czytelnik znajdzie w księdze krótki opis każdej emisji oraz zamieszczone w osłonkach znaczki. To już drugi rok z rzędu kiedy wydawca zamieszcza w Księdze wszystkie emisji, w tym niektóre z nich w formie bloków lub arkusików.
Okładka robi bardzo pozytywne wrażenie; czytelnik ma wrażenie, że trzyma w ręku bardzo ważną książkę oprawioną w deski, z tytułem dużymi literami.
Po otwarciu Księgi czytelnik znajduje krótkie, dwujęzyczne wprowadzenie. Kolejne 2 kartki to adresy Prezesów Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie, po czym znajdujemy dwujęzyczne zestawienie wszystkich emisji z roku 2016 z podziałem na kwartały z jednoczesnym podaniem stron na których czytelnik znajdzie daną emisję.
Od kolejnej strony rozpoczynają się prezentacje poszczególnych emisji. Na samym początku Księgi Wydawca zamieścił rozdział zatytułowany "Emisje wyjątkowe". W tym rozdziale znajdziemy walory wydane z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski oraz związane z Światowymi Dniami Młodzieży Kraków 2016. Następne czytelnik rozpoczyna chronologiczny przegląd emisji poszczególnych kwartałów. Wydawca przyjął jedną zasadę. Na stronie lewej znajdujemy krótkie wprowadzenie do tematu danej emisji (z jednym wyjątkiem!) a na stronie prawej znajdujemy znaczki danej emisji. Informacje o projektancie, ilości znaczków wchodzących w skład emisji, wartości poszczególnych walorów, nakładzie, formie emisji, wielkości poszczególnych znaczków itd oraz reprodukcje datowników okolicznościowych Pierwszego Dnia Obiegu znajdujemy także w opisie danego wydania. Wszystkie informacje są dwujęzyczne. Znaczki zostały umieszczone w dobrej jakości osłonkach, starannie przymocowanych do danej kartki. Poszczególne walory starannie umieszczono w osłonkach, dzięki czemu nie wystają one poza wydrukowane na poszczególnych stronach reprodukcje emisji. Po prezentacji wszystkich emisji czytelnik znajduje informacje o Zespole odpowiedzialnym za przygotowanie Księgi oraz o Wydawcy. Wart odnotowania jest podany nakład Księgi - 6000 egz. "Księgę znaczków pocztowych 2016" uważam za najlepszą z dotychczas recenzowanych na stronie i-KFu (spośród Ksiąg 2013, 2014, 2015 i 2016), pod każdym względem. Gratuluję Autorce projektu Księgi, Pani Agnieszce Sancewicz oraz Wydawcom! Mojej opinii i zachwytu nie zmieniają dostrzeżone drobne niedostatki. Jeden z dostrzeżonych dotyczy emisji "250 lat Mennicy Warszawskiej". Projektant przewidział miejsce na zaprezentowanie znaczka a pod nim umieścił poddruk przywieszki. Powód jest oczywisty, taka przywieszka była tylko jedna w arkuszu sprzedażnym ale była niezwykle elegancka. Drugi dotyczy reprodukcji drzeworytu rozpoczynającego prezentacje emisji, które ukazały sie w III kwartale. Przedstawia ona pocztyliona grającego sygnał przez zamkniętą brama wjazdową w zimowej scenerii (tytuł drzeworytu z którego wykorzystano fragment jest "Pocztylion w noc Bożego Narodzenia").
Zainteresowanych zapraszam do zapoznania się z wybranymi stronami Księgi. Jednocześnie przepraszam za problemy z odwzorowaniem przez skaner pionowych elementów graficznych stanowiących obramowanie poszczególnych stron. Wynika to z faktu iż nie było możliwe precyzyjne ułożenie poszczególnych kartek w skanerze bez zniszczenie Księgi a na to nie mogłem sobie pozwolić.