#zostańwdomu

Rok 1920, to rok bardzo ważny dla kształtowania polskiej państwowości, granic II Rzeczypospolitej. W lipcu 2020 roku przypada 100. rocznica Plebiscytu na Warmii i Mazurach oraz Powiślu, w sierpniu 100. Rocznica wybuchu II Powstania Śląskiego.

W filatelistyce upamiętnia ten proces  między innymi znakomita Galeria Polskich Klejnotów Filatelistycznych oraz udostępniony

przez prof. J.Auleytnera po wystawie „100-lecie powrotu Polski nad morze” eksponat: „Rewindykacja Pomorza w 1920 w korespondencji pocztowej”, prezentowane na stronie internetowej i-KF.

Swoim artykułem chcę przypomnieć o  istnieniu Kapituły Odznaki Pamiątkowej Więźniów Ideowych z lat 1914–1921.

Odznaka została ustanowiona w II Rzeczypospolitej i była zwana również  „Odznaką Pamiątkową byłych Więźniów Ideowych". Odznakę nadawała Kapituła Odznaki Więźniów Ideowych z lat 1914–1921, której przewodniczył w pierwszej połowie lat 30. XX wieku marszałek Józef Piłsudski. W kapitule zasiadał również generał Kazimierz Sosnkowski. Do odznaki wystawiano dyplom. Gdy na jej czele stał Józef Piłsudski dyplomy opatrzone były jego oryginalnym podpisem. Odznaczono nią m.in. :

  • Józefa Piłsudskiego;
  • Henryka Bernsteina – żołnierza 6. pp legionów;
  • Jana  Dłubisa – powstańca śląskiego;
  • Erazma Miazgę – zginął w Charkowie w 1940 roku;
  • Antoniego Moskwę – żołnierza Legionów internowanego  w czasie I wojny światowej w Szczypiornie;
  • Franciszka Musioła – powstańca śląskiego, dowódcy  II batalionu 5 pułku powstańczego w III powstaniu śląskim;
  • Michała Wieruszewskiego – za internowanie w Beniaminowie.

Prezentuję kopertę „firmową” Kapituły Odznaki z danymi adresowymi sekretariatu. Zawierała korespondencję między Kapitułą (wirnik Warszawa 2 z dnia 19.XII. 1931 z hasłem „ Zapisz się na członka L.O.P.P.” (nr katalogowy 30126, stosowany w okresie XII.1931-II.1932) na znaczku Fi 252, taryfa obniżona 10 gr. wynikająca z przyznanej odrębnymi przepisami ulgi), a adresatką z Wołomina. Na drugiej stronie adnotacja odręczna pocztowa o treści: ”spod wskazanego adresu/ adresat wyprowadził się /w nieznany kierunek/ 20/XII 31r ” datownik pocztowy urzędu pocztowego Wołomin z dnia 20.XII.31.

Źródła :
Wikipedia
materiały własne autora