Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel

Poczta balonowa w Masłowie 1937

Wśród imprez uświetniających otwarcie nowego lotniska w Masłowie pod Kielcami w dniu 27.06.1937 zaplanowano również lot balonowy. Organizator, którym była LOPP uzgodnił sprowadzenie do Kielc balonu Gopło.

 

Czytaj więcej...

Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych z okazji PWK w Poznaniu 1929 – balon Serenite

Do mojego zbioru udało mi się zakupić niedawno przesyłkę z Zawodów Balonów Wolnych z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu 1929 roku, przewiezioną francuskim balonem Serenite. Uzupełniam więc mój artykuł zamieszczony na stronie i-KF w grudniu 2020, w którym opisałem te zawody pokazując

Czytaj więcej...

Zawody o Puchar Gordona Bennetta Warszawa 1934

Zgodnie z regulaminem, po zwycięstwie w 1933 roku polskiej załogi Hynek, Burzyński w Zawodach Balonowych o Puchar Gordona Bennetta w USA, Polska stała się gospodarzem kolejnej imprezy. W tym czasie nastroje w kraju były już rozgrzane sukcesami lotniczymi, balonowymi ale też samolotowymi, po wygraniu w 1933 Challenge, przez załogę Żwirko i Wigura. Rok 1934 był więc podwójnym wyzwaniem organizacyjnym w kategorii najważniejszych zawodów lotniczych.

 

Czytaj więcej...

Samochodowe pościgi za balonem

W okresie Drugiej Rzeczypospolitej sport balonowy rozwijał się bardzo dynamicznie. Początkowo głównie w oparciu o bataliony balonowe i pilotów wojskowych, ale po pierwszych sukcesach w Pucharze Gordona Bennetta, dołączyły też kluby cywilne. 

Czytaj więcej...

Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu 1929

W 1929 roku zorganizowano w Poznaniu X Powszechną Wystawę Krajową. W roku jubileuszu 10-cio lecia niepodległości podsumowywała ona dorobek tego okresu. Wystawie towarzyszyło wiele imprez, wśród których zawody balonowe, są dla nas filatelistów najbardziej interesujące. Były to pierwsze międzynarodowe zawody balonowe organizowane w Polsce. Na starcie stanęło 7 balonów z 3 państw: Polski (3), Francji (3) i Czechosłowacji (1).

 

Czytaj więcej...

Jesteś tutaj: START | Aerofilatelistyka