Pora zacząć nadrabiać zaległości tym bardziej że sporo nowości jest do odnotowania jeżeli chodzi o pingwiny. Zacznę więc od niezawodnej poczty TAAF czyli Francuskich Terytoriów Antarktycznych. Nie ukrywam, że z podziwem patrzę na politykę emisyjną jak i na działalnością reklamową związaną z filatelistyką polarną w wydaniu francuskim.
Oto pierwsza tegoroczna nowość:
Walor poświęcony pionierowi polarnego lotnictwa Charlesowi Petitjeanowi został wydany w nakładzie 60 tysięcy egzemplarzy i przeznaczony jest głównie do obsługi stacji na wyspie Kerguelen. Znaczek wszedł do obiegu 2 stycznia 2013 roku.
Przedstawia on pilota helikopterów Charlesa Petitjeana urodzonego w 1914 roku w Tunisie. Był on związany z armią i przemysłem lotniczym. M. in. jest autorem jednego z wynalazków w tej dziedzinie. W 1954 roku jako pierwszy w armii uzyskał dyplom pilota helikoptera. W 1956 roku odbył pierwszą wizytę na wyspach Kerguelena i jednocześnie kieruje francuską misja antarktyczną na Ziemi Adeli w ramach badań Międzynarodowego Roku Geofizycznego. Zasłynął jako pilot pierwszych lotów śmigłowcowych w warunkach polarnych. Zmarł nagle w 1988 roku.
Z Ziemią Adeli związany jest następny walor wydany przez pocztę TAAF:
Został on wydany w nakładzie 60 tysięcy znaczków i wszedł do obiegu 2 stycznia 2013 roku. Przeznaczony głównie do obsługi poczty na terenie dystryktu Ziemi Adeli a więc na terenie francuskiej bazy antarktycznej. Znaczek przedstawia glony z gatunku Prasiola crispa Jest to jeden z 300 gatunków glonów morskich kilka z nich egzystuje w skrajnych warunkach Antarktyki. Te niebiesko-zielone glony rosną głównie na wilgotnym piasku i żwirze wokół źródeł wody. Gatunek widoczny na znaczku można znaleźć najczęściej na terenie legowiska pingwinów głównie ze względu na składniki odżywcze jakie pozwalają tym glonom na rozwój.
Tak wyglądają w naturze skupiska tych glonów. Na znaczku widzimy w tle gospodarzy czyli pingwiny Adeli. Glony te wraz z porostami są często jedynymi śladami życia w krainie wiecznego śniegu. Są także przykładem symbiozy świata zwierzęcego i roślinnego.
Artykuł przeniesiony z Forum Filatelistów Polskich za zgodą autora.