Od momentu, w którym człowiek po raz pierwszy spojrzał w niebo i zobaczył światło gwiazd, od momentu gdy po raz pierwszy stanął nad brzegiem morza i zobaczył, że fale giną gdzieś hen w dali w świetle nieba,  zaczął  marzyć. Marzenia, o tym co nieznane, stały się swoistą idee fixe ludzkości. Od tej pory ludzie będą ciągle wyruszać przed siebie, szukając a to wysp szczęśliwych, a to źródła

wiecznej młodości, Eldorado, Atlantydy, Terra Australis, drogi do Indii, do wysp korzennych. Można powiedzieć, że ile losów ludzkich, tyle marzeń.

  Ale istnieje chyba jedno wspólne marzenie niezależnie od rasy, miejsca zamieszkania, i wieku ,zawsze czekamy na prezenty od naszych najbliższych. W naszym kręgu kulturowym jest taki szczególny okres w trakcie którego czekamy na prezenty.  Jest okres przełomu roku. Poczynając od   dnia św. Mikołaja, poprzez okres świąt Bożego Narodzenia, Nowy Rok aż do święta Trzech Króli, czekamy na ten szczególny dzień w którym z niepokojem , ale i zaciekawieniem otwieramy nasze prezenty szukając odpowiedzi na jedno pytanie – jaka miła niespodzianka na nas czeka?

 

 Dzień prezentów na biegunach -  ZSRR 1959 r.

   Poszukiwanie prezentów jest chyba jednym z najbardziej wzruszających wspomnień z dzieciństwa. Ale także i w wieku dojrzałym, poszukiwanie tego co nas pasjonuje jest swoistą kontynuacją tego wspomnienia z lat dzieciństwa.  Co może być takim prezentem dla filatelisty? Dla nas takim momentem jest zwykle odkrycie nowego znaczka na którym udało się wypatrzeć pingwina. A jest to naprawdę ekscytujące zajęcie i przynoszące ciągle nowe odkrycia. Warto więc udać się na poszukiwania pingwina, zwłaszcza w okresie świątecznym. Może uda się odnaleźć nowego pingwina i tym samym sprawić sobie miły prezent?

 

 Świąteczna zabawa – St. Vincent 1991 M Bl 196

   W ferworze zabawy, wśród różnobarwnego tłumu gości z całego świata trudno odnaleźć skromne pingwiny w ich czarnych frakach.  A tymczasem są one na samym skraju, przypłynęły na świąteczną zabawę na górze lodowej i pozdrawiają wszystkich ludzi dobrej woli. Nie jest łatwo odnaleźć na tym kolorowym bloczku pingwiny, dlatego też znalazły się w czerwonym kółku.

 

 200 lat niepodległości – Chile 2009  M 2361

 Patrząc na ten znaczek, można powiedzieć, że  gdzie jest dobra zabawa tam i pingwin dotrze. Skromnie w kącie, nie rzucając się w oczy, ale jest obecny i świętuje wraz z gospodarzami. To, że pingwiny znane są z swoich skłonności do zabawy jest faktem doskonale znanym wszystkim miłośnikom znakomitego filmu „Pingwiny z Madagaskaru”

 

 Najbardziej urocze pingwiny świata -  Austria  2012 M B 70

    Zagadką która nas długo dręczyła, była odpowiedź na następujące pytanie – jak pingwiny które są przecież nielotami, pomimo że gatunkowo są to ptaki, dostają się na imprezy odbywające się na całym świecie? Długotrwałe poszukiwania przyniosły zaskakująca odpowiedź.

 

 Pingwinie linie lotnicze -  Urugwaj 1977 M 1453-56

  Oto, działając skrycie pingwiny założyły własną linię lotniczą noszącą znamienną nazwę „Austral”. No cóż, w końcu kto jak kto, ale pingwiny jako mieszkańcy tajemniczej Terra Australis mają prawo do tej nazwy. W ten oto sposób latając samolotami opatrzonymi pingwinim logo mogą bezpiecznie przemieszczać się po świecie.

 

 Pingwiny „incognito” na PhilaTaipei – Tajwan 2016

    W roku 2016 pingwiny zaszczyciły swoją obecnością Światową Wystawę Filatelistyczną w Taipei  na Tajwanie. Nie chcąc wyróżniać się w tłumie gości, skryły się w leśnym gąszczu. Nie przeszkodziło to jednak w wykryciu ich obecności. Bystre, filatelistyczne oko potrafi dostrzec pingwina nawet  w najbardziej dziwnych miejscach. Dla ułatwienia i wygody oglądających sylwetki pingwinów na tym walorze zostały otoczone czerwoną obwódką.

 

 W trosce o ochronę przyrody  - Malezja 2004 M 1238 – 40

Nie tylko zabawa i bycie celebrytą pozostaje w sferze zainteresowań pingwinów. Chętnie wspierają także wszelkie inicjatywy związane z ochroną przyrody. Stylizowana sylwetka pingwina jest symbolem bioróżnorodności świata przyrody.

Życie wśród lodów  - Chile 1948

Zwłaszcza świat polarnej przyrody, niesłychanie kruchy i podatny na wszelkie zamiany, jest tym światem do obrony którego jesteśmy bezwzględnie zobowiązani. Pingwiny należą do jednych z najbardziej efektownych przedstawicieli tego świata, a jednocześnie najbardziej bezbronnych, bezgranicznie ufnych wobec człowieka.

  Warto więc poszukiwać śladów ich obecności nie tylko na znaczkach, ale także w świecie przyrody. Niestety, podróż w rejonie antarktyczne to nadal dla zdecydowanej większości ludzi nieosiągalne marzenie. Pozostaje więc poszukiwanie pingwinów na znaczkach, co z zapałem czynimy. Odnalezienie nowego pingwina jest dla nas, filatelistów-amatorów, jednym z najbardziej przyjemnych prezentów.

 

 W oczekiwaniu na świąteczne prezenty – Wielka Brytania 2012 M B 79

   Wszystkim filatelistom życzymy więc wielu, wielu świątecznych niespodzianek, spokojnego i radosnego przeżywania okresu świątecznego i oczywiście wielu nowych, fascynujących odkryć filatelistycznych.