Kilkanaście miesięcy temu, a dokładnie 1.05.2017 zamieściliśmy na naszej stronie materiał Piotra Pelczara dotyczący kopert używanych przez Obywatelski Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Autor detalicznie omówił różne numery kont bankowych na nich występujących czyli na kopertach Ck 54 oraz formularzach kopertowych wydanych dla Komitetu.
Ponieważ w tym materiale przedstawił skany formularza a z całostki tylko fragment z numerem konta, postanowiłem uzupełnić tą drobną lukę materiałem ze swojej kolekcji, dodając też nieco informacji o niej w oparciu o [1].
Całostka Ck 54 została wydana 22.10.1971 roku w nakładzie 51 292 szt. Stanowiła ona dar Resortu Łączności dla Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego z przeznaczeniem do przesyłki dyplomów dla ofiarodawców z zagranicy. Z tego wynikły jej nietypowe jak dla całostek wymiary: 205 x 155 mm (moja ma wymiary 207 x 155) co odpowiada formatowi F 18. Znak opłaty 1,65 zł w momencie wydania był dostosowany do taryfy międzynarodowej. Dokładnie rzecz ujmując 1,65 kosztował druk o wadze 20-50 g w najdroższej taryfie zagranicznej „do innych krajów” czyli tych spoza bratniego obozu. Ponieważ opłata za list była wyższa więc dyplomy z podziękowaniem wysyłane były w kopertach Ck 54 bez zaklejenia aby spełniały kryteria ekspedycji dla druków. Na kopercie mamy też nadrukowaną informację DRUK / IMPRIME. Jeszcze informacja dla tematyków. Przedstawiony tu Zamek Królewski to projekt S. Soszyńskiego wg. sztychu z 1656 A. Perelle’a wykonanego na podstawie rys. Eryka Dahlberga (1625-1703), szwedzkiego wojskowego, architekta i rysownika. Całostka ta z racji małego nakładu oraz braku sprzedaży okienkowej, jest w Katalogu Fischera dosyć wysoko wyceniana, szczególnie w stanie po obiegu. Szczęśliwie w rzeczywistości można ją kupić za zdecydowanie rozsądniejszą cenę.
Na il.1 prezentuję Ck 54 wysłaną 8.12.1971 do Lusaki (Zambia)
Na il.2 dyplom, podziękowanie dla darczyńcy
Był nim polski naukowiec biolog Jan Kornaś pracujący w tym czasie jako wykładowca na Uniwersytecie w Lusace. Podziękowanie było za ofiarowanie 10 ZK (zambijskie kwacha wówczas równowartość ok 10 USD) na odbudowę zamku. Przy okazji widzimy że przesyłki Komitetu stemplowane były specjalnym datownikiem: Odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie. Warszawa 40. W katalogu Myślickiego występuje pod numerem 71 356 jako stosowany od 3.11.1971 roku.
A na koniec tej notki jeszcze il.3 czyli banknot 10 zambijskich kwacha z tego okresu. Może to była wpłata gotówkowa?
[1] Katalog Specjalizowany Znaków Pocztowych Ziem Polskich 1990 T4 – praca zbiorowa