Kartkę Cp 1087 poświęcono politykowi, prezydentowi Poznania, ministrowi spraw wewnętrznych, Cyrylowi Ratajskiemu. Znak opłaty i napisy wydrukowano w odcieniach barwy brązowej, zaś ilustrację poznańskiego ratusza w odcieniach barw żółto-niebiesko-zielonych. Katalog określa te barwy sumarycznie, jako wielobarwne.
    Do wykonania kartki użyto ciekawego kartonu w dwóch zasadniczych gatunkach; białego z wybielaczem optycznym dodanym do masy papierowej oraz szarawobiałego bez dodatku wybielacza. Oba gatunki kartonu jednostronnie podbarwiono

metodą poligraficzną mniej lub bardziej intensywnie na żółtobrązowo i to najczęściej w sposób nie jednolity, nieco intensywniej w okolicach krawędzi kartek. Tak przygotowany karton zadrukowano najczęściej po stronie przyciemnionej, rzadko po stronie czystej. Kombinacje opisanych wyżej cech doprowadziły do powstania kilku wersji kartonu.

 

    Zachęcamy zbieraczy całostek do własnej przygody badawczej! Jest to możliwe niewielkim nakładem środków, nawet dla początkujących zbieraczy! Należy zgromadzić z różnych źródeł co najmniej sto (a nawet wiele więcej) kartek Cp 1087 czystych nieużywanych, kasowanych stemplami okolicznościowymi przez pocztę oraz użytych w zwykłym obiegu pocztowym w różnych regionach kraju. Taki materiał należy dokładnie oglądnąć, też pod mikroskopem i posegregować na grupy o określonych cechach barwnych i wtedy określić poznane wersje kartonu.
    Oczywiście, w czasie studiowania cech fizycznych jednej kartki, należy też poczytać w różnych źródłach, poznać sporo informacji o papierze, jego barwach oraz o drukowaniu. Nowa, zdobyta wiedza uszlachetnia.
    Jest to przykład, że nie tylko rzadkie, drogie i trudno dostępne całostki można badać. Można być autorytetem nawet dla materiału łatwiejszego. Jesteśmy bardzo ciekawi wyników prac i chętnie opublikujemy je na łamach www.i-kf.pl oraz „Przeglądu Filatelistycznego”.