Wśród wielu różnych rodzajów walorów filatelistycznych zbieracze interesują się nie tylko znaczkami, całostkami i stemplami.
Nalepki polecenia, eRki występują w postaci nalepek i odbitek stempelków polecenia. W przeszłości nalepki były stemplowane datownikami, a stempli polecenia nie stemplowano dodatkowo. Najciekawsze są znaki polecenia prowizoryczne lub z błędami. To ciekawy dział kolekcjonerstwa. Niektóre eRki przerabiano odręcznie długopisem lub dodatkowym stempelkiem (il. 1 i 2).
Są to eRki zastępcze.
il. 1 – koperta z eRką z numerem listu poprawionym odręcznie przez pocztowca
il. 2 – koperta z eRką z poczty Debrzno 1 ze stempelkiem zmieniającym na „URZĄD POCZTOWY / 84-310 LĘBORK 2”
Ciekawe są listy polecone z eRkami „niemymi”, na których nie znajdziemy żadnej nazwy poczty, ani jej numeru kodowego (il. 3 i 4). Takich nalepek używano w wielu różnych urzędach pocztowych i stanowią one gratkę dla filatelistów.
il. 3 – koerta z eRką „niemą” używaną przez urząd Nowy Sącz 1
il. 4 – koerta z eRką „niemą” używaną przez urząd Lublin 54
Czasami urzędnik pocztowy staje na wysokości zadania i „nieme” nalepki polecenia dedykuje swojemu urzędowi pocztowemu poprzez odręczne uzupełnienia treści. Taką nalepkę prowizoryczną przedstawiamy na il. 5.
il. 5 – koperta służbowa z eRką poprawioną prowizorycznie poprze dopisanie numeru kodowego oraz nazwy urzędu pocztowego Łowcze
Proszę zwrócić uwagę na różnorodny materiał pocztowy. Przedstawiliśmy dwie całostki koperty Ck oraz dwie pocztowe przesyłki służbowe, w tym jedną w kopercie formularzowej katalogowanej w dużym artykule w „Przeglądzie Filatelistycznym” w pionierskim zestawieniu Polskich Kopert Pocztowych.
Zachęcamy do zbieranie eRek.