Zbieracze znaków polecenia zajmują się bardzo różnorodnymi znakami pocztowymi, o czym świadczą publikacje w miesięczniku „ŚWIAT EREK” .
Jednym ze stałych elementów w zbiorach, obok prawidłowych nalepek polecenia, są tak zwane eRki prowizoryczne lub z błędami. Prosimy czytelników witryny i-KF o publikowanie informacji i skanów wszelkich prowizoriów eRkowych. Ułatwi to zbieraczom dokończenie wszechstronnej klasyfikacji tych walorów.
Typowe nalepki polecenia mogą występować bez wydrukowanej nazwy urzędu pocztowego i numeru kodu pocztowego, jako „nieme”, (il. 1).
il. 1 – koperta poleconego listu służbowego na rewersie całostki Ck 96 z obiegu z KARLINA z niemą nalepka polecenia
Czasami na nalepkach niemych urzędnik pocztowy odręcznie dopisuje potrzebne informacje, najczęściej samą nazwę urzędu pocztowego. Na il. 2 przedstawiamy przesyłkę na trasie MORDY – WROCŁAW.
il. 2 – koperta listu poleconego w ruchu służbowym poczty z odręcznymi dopiskami na eRce
Jeżeli brak właściwych nalepek dedykowanych konkretnej poczcie trwa dłużej, wykonuje się kauczukowy stempelek prowizoryczny. Zamiast dopisków odręcznych, wygodniej brakujące dane nanieść stempelkiem tuszowym, jak na il. 3.
il. 3 – koperta listu poleconego do Urzędu Rady Ministrów z dodatkowym stempelkiem „82-504 Kwidzyn 6” na niemej eRce
Bywa, że sąsiedni urząd pocztowy czasowo pożycza nalepki poczcie, która na czas nie dopilnowała właściwego zaopatrzenia w druki pocztowe. Takie prowizorium wymaga niewielkich poprawek, np. poprawienia numeru urzędu pocztowego w tym samym mieście, jak na il. 4.
il. 4 - koperta listu poleconego do Urzędu Rady Ministrów z nalepką Upt Kwidzyn 4 adoptowaną dla Upt Kwidzyn 6
Pożyczki pomiędzy urzędami pocztowymi występują nawet na duże odległości. Kiedy zabrakło nalepek w Upt Lębork 2 z pomocą pośpieszył Upt 77-310 Debrzno. Niedbały pracownik poczty w Lęborku użył takiej eRki, na której odręcznie długopisem zakreślił numer kodowy i nazwę obcej poczty, ale już nie dopisał właściwej lokalizacji (il. 5).
il. 5 – koperta listu poleconego z nalepką polecenia z zakreślonym numerem adresowym i nazwą poczty
Ponieważ prowizorium w Lęborku zadomowiło się na dłużej, wykonano stempelek kauczukowy o treści „URZĄD POCZTOWY / 84-310 Lębork 2” i odbijano go na nadal używanych nalepkach polecenia zapożyczonych z poczty Debrzno 1 (il. 6).
il. 6 – koperta listu poleconego z nalepką Debrzno 1 przestemplowaną przez pocztę Lębork 2
Przedstawione powyżej prowizoria są tylko walorami przykładowymi. Przedsiębiorczość pracowników poczt nie zna granic. Prosimy wyszukiwać takie eRki na listach obiegowych. Prosimy też o nadsyłanie do Redakcji witryny i-KF notatek na temat znalezionych prowizorycznych znaków polecenia, co spotka się z uznaniem zbieraczy.
Niektóre wykorzystane wyżej ilustracje wykonano z walorów przesłanych przez Mariana Rowińskiego oraz Wojciecha Kobylińskiego, którym serdecznie dziękujemy za koleżeńską współpracę filatelistyczną.