Jednym z najmniej znanych emiratów wchodzących w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest Ras Al-Chajma (arab. رأس الخيمة).
Ras al-Chajma zajmuje obszar 1700 km kw.. Położony jest w północnej części Półwyspu Arabaskiego. Od północnej części graniczy z państwem Oman. Populacja Ras al-Chaima liczy 250 000 mieszkańców. Emirat zarządzany jest przez szejka Sauda ibn Sakr al-Kasimi.
źródło: http://rakinfo.ae/facts.php
Teren emiratu to północna część w której znajduje się stolica emiratu miasto o tej samej nazwie oraz duża enklawa na południu w górach Hajjar oraz kilku wysp w Zatoce Perskiej. Nie będąc producentem ropy naftowej, Ras al-Khaimah skupiła się na rozwoju sektora przemysłowego. Dziś emirat jest główną siedzibą dla wielu krajowych instytucji, agencji rządowych i firm międzynarodowych.
Ras al-Chajma dawniej znane było jako Julfar. Według źródła, Julfar było zamieszkane przez plemię arabskie Azd w VIII i IX wieku a budynki wzniesiono z drewna. W wieku XVIII miasto zostało zasiedlone przez klan Qawasim z plemienia Huwayla Po brytyjskiej okupacji w okresie od 18 grudnia 1819 – do lipca 1821,, szejk Sułtan ibn Sakr al-Kasimi podpisał w 1822 roku Traktat Morski z Brytanią. Od września 1900 roku do 7 lipca 1921 znajdował się w granicach sułtanatu Szardża. 11 lutego 1972 szejk Sakr ibn Muhammad al-Kasimi podjął decyzję o przyłączeniu Ras al-Chajma do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Historia poczty w tym rejonie jest niesłychanie uboga. Właściwie nie wiadomo nic o przesyłkach pocztowych sprzed roku 1964 wtedy to w dniu 21 12 1964 roku otwarto pierwsza placówkę pocztową. W okresie do r. 1972 zostało ich otwartych w sumie cztery:
- Ras al Khaimah Central (otwarty 21 grudnia 1964 );
- Jazirah (otwarty w 1960);
- Al Kharran;
- Al Rams (roku 1970).
źródło: http://www.oocities.org/uaestamps/rak/rakpo/index.html
Tak wygląda budynek poczty głównej w emiracie. Pierwsze znaczki zostały wydane także w tym roku:
Tym razem oprócz tradycyjnej podobizny szejka widzimy także najbardziej charakterystyczne historycznie elementy dla tych terenów czyli palmy i łodzie. Walutą obowiązująca w tym momencie były przejęte po brytyjskiej administracji rupie. Dopiero 1 sierpnia 1966 roku przeprowadzono reformę walutową i od tej pory aż do 1972 roku obowiązywała nowa waluta – Filsy, przy czym dawna rupia równała się 100 filsom.
Tak wygląda FDC z pierwszymi znaczkami wydanymi przez pocztę emiratu.
A tak wygląda jeden z pierwszych listów poleconych wysłanych z Ras al Khaimy. Niestety, podobnie jak w przypadku innych poczt z tego rejonu, także i tutaj działalność emisyjna to głównie wydania obliczone na zapalonych kolekcjonerów. W latach 1964 – 1972 wydano około 1000 znaczków bez żadnej uzasadnionej potrzeby pocztowej. Nic więc dziwnego że w zasadzie większość tej produkcji nie jest katalogowana.