1 marca 1833 roku statek HMS „Beagle” rzuca kotwicę w zatoce Berkeley Sound na Falklandach. Na ląd schodzi młody 24 letni Karol Darwin. Był on pełnym entuzjazmu i marzeń początkującym przyrodnikiem. Z zapałem typowym dla młodości rozpoczął swoje badania, które przyniosły mu nieśmiertelną sławę. Na razie jednak spogląda na mało znane wyspy i nie ma zbyt pozytywnych wrażeń.
Jak notuje w swoich dziennikach krajobraz ma w sobie klimat skrajnej rozpaczy. Ziemia jest pofałdowana z nagimi kamienistymi wierzchołkami i jest porośnięta rosnącą na torfie brązową trawą. Jednocześnie zauważa, że jest to miejsce, w którym cisza jest wręcz przejmująca.
Można odnieść wrażenie, że opis Darwina tchnie nostalgią i na pewno nie zachęca do odwiedzin tego oddalone od tysiące mil do Londynu archipelagu. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy tych dalekich wysp pragną pokazać, że opis K. Darwina, jak i innych przybysz nie jest do końca prawdziwy. Do akcji propagowania Falklandów od bardziej kolorowej strony włączyła się także poczta Falklandów i już po raz trzeci wydane zostały znaczki w serii noszącej znamienną nazwę „Kolory natury”.
Znaczki z tej serii wydawane są w charakterystyczny sposób. Każdorazowo są to dwie pary znaczków, jedna para poświęcona jest faunie a druga florze wysp. Podobnie jest i w tym przypadku. Świat roślin to - Caltha sagitatta - znana pod polską nazwą jako knieć.
Jest to roślina zielna występująca zwykle na wilgotnych łąkach i na obrzeżach zbiorników wodnych w strefie klimatu umiarkowanego. Rośnie zwykle w gęstych kępach i tam gdzie nie ma dużej ilości ptaków osiąga maksymalną wysokość do 30 cm. Jest niezwykle popularna w Ameryce Płd. Jej jasne, silnie błyszczące liście tworzą mocny kontrast z jasnymi, żółtymi kwiatami. Jest jedną z najbardziej kolorowych roślin występujących na falklandzkich łąkach.
Mi 168, 1968 r.
Roślina ta nie po raz pierwszy znalazła się na znaczku. Tutaj widzimy knieć na znaczku wydanym w 1968 roku w ramach serii przedstawiającej świat roślinny Falklandów.
Następny znaczek o nominale 75 p to – Vanilla daisy – nazwa systemowa to Leuceria suaveolens.
Jest to gatunek endemiczny występujący tylko na wyspach falklandzkich. Roślina ta należy do rodziny astrów. Rośnie głównie na nadmorskich skałach w otoczeniu wrzosowisk. Jest zagrożona wyginięciem. Na tle brunatnej roślinności wyróżniają ją białe kwiaty, które ożywiają krajobraz nadbrzeżnych zarośli. Jej charakterystyczną cechą jest jej zapach, pachnie wanilią. Od tego zapachu pochodzi właśnie jej potoczna nazwa w j. angielskim.
Mi 166, 1968 rok | Mi 210, 1972 rok |
Ten niezwykle charakterystyczny dla Falklandów kwiat pojawiał się wcześniej dwukrotnie na znaczkach poczty falklandzkiej. Trzeba przyznać, że polityka emisyjna na Falklandach jest prowadzona bardzo precyzyjnie.
Następne dwa znaczki to przedstawiciele lokalnej fauny. Na znaczku o nominale 75 p możemy podziwiać bajecznie kolorowy dziób ostrygojada czarniawego.
Ostrygojad czarniawy - Haematopus ater - to gatunek ptaka brodzącego, występującego głównie w Argentynie, Chile, sporadycznie w Peru oraz na Falklandach. Populacja to maksymalnie ok 80 tysięcy osobników. Jego naturalne środowisko to nadbrzeżne skały. Kolor jego piór powoduje, że doskonale zlewa się kolorystycznie z otoczeniem. Dopiero, gdy w poszukiwaniu pożywienia brodzi po plaży możemy podziwiać jego intensywnie czerwony dziób oraz żółte oczy w czerwonej otoczce. Żywi się głównie ślimakami i małżami.
Także i on znalazł się wcześniej na znaczkach wydanych przez pocztę wysp falklandzkich.
Mi 642, 1995 rok
Na zakończenie przedstawiamy znaczek o nominale 30 p, na którym widzimy królewskiego ptaka czyli pingwina królewskiego.
Zdjęcie powyżej przedstawia piękne okazy tego ptaka wychodzące z oceanu na plażę na Falklandach. Są to największe i najbardziej kolorowe z ptaków żyjących na Falklandach. Ptakom tym warto poświecić osobny artykuł. Tutaj tylko sygnalizujemy, że oprócz pingwinów królewskich na Falklandach występują jeszcze cztery inne gatunki pingwinów - pingwiny skalne, magellańskie, białobrewe i złotoczube. Populacja pingwina królewskiego należy do mniej licznych i wynosi ok. 2000 par. Pomimo to pingwiny królewskie wyjątkowo często goszczą na znaczkach poczty falklandzkiej. Oto najsłynniejszy i jednocześnie najdroższy pingwin królewski
Mi 68b, 1933 rok
Można przypuszczać, że w następnym roku ponownie pojawi się następna część serii poświęcona kolorom falklandzkiej przyrody i będziemy mogli podziwiać następnych przedstawicieli zarówno fauny, jak i flory tego specyficznego archipelagu. Jak widać pierwsze wrażenia podobne do tych opisanych przez Darwina niekoniecznie odpowiadają prawdzie. Zawsze warto zanim wyda się ocenę poznać bliżej miejsce, w którym dane nam jest przebywać. Pierwsze wrażenia bywają często wyjątkowo błędne.
Seria „Kolory natury” - cz. III weszła do obiegu 16 września 2014 roku. Są to cztery znaczki o nominałach 2 x 30 p i 2 x 75 p. Wykonano je techniką litograficzną, perforacja – 14, wymiary znaczków – 51,46 mm x 30mm.